نقض فرمان

شنبه 19 دی 1394 01:20 ب.ظنویسنده : همسفرمنیره کبودانیان

 

قصه آغاز ورود به تاریکی و یا دروازه‌ای که ما از آن وارد تاریکی می‌شویم شرک است . داستان آدم و حوا نمونه‌ای از این مقوله مورد نظر می‌باشد و نقطه مقابل آن داستان حضرت ابراهیم است که کلیه دستورات و آزمایشات الهی را با صبر و بردباری انجام داد و حتی حاضر شد از عزیزترین چیز زندگی خود به فرمان خدا بگذرد و الگویی شد برای انسان‌های بعد از خودش . در صورتی که  حضرت آدم اولین دستور خدا را نقض کرد و وارد تاریکی شد .

بعضی‌ها در مورد بزرگان تصوراتی دارند و می‌گویند چرا خداوند به آن‌ها جایگاه و بزرگی داده و با این افکار حس بدی نسبت به خدا پیدا می‌کنند در حال که قدری با تفکر نگاه کنند می‌بینند که آن‌ها آزمایش‌ها و سختی‌های زیادی پشت سر گذاشته‌اند .عده‌ای می‌گویند چون حضرت آدم سرپیچی کرد ما را هم به دنبال خود کشاند و حالا بابت خطای او باید مجازات شویم . درحالی‌که در عدالت خدا چنین نیست و هیچ کس را به خاطر گناه دیگری مجازات نمی‌کند. و هر کسی مسئول اعمال خودش است .

وقتی من خودم را باور ندارم که چی هستم و چه جایگاهی دارم و ارزشم چیست , زمانی اتفاقی برایم می‌افتد نمی‌توانم درک کنم و ارزش آن را حس نمی‌کنم , برای خودم توجیه درست می‌کنم و به علت عدم ناباوری نسبت به خداوند می‌گویم این‌ها قوانین الهی نیست . درحالی‌که در عمق وجودم میدانم که هست اما انکار می‌کنم و اجازه می‌دهم نکات منفی در وجودم رشد کند . کسانی که از قوانین سر باز می‌زنند وجودشان سرشار از ناباوری , تضادها و دوگانگی‌ها است و این‌ها باعث می‌شود تا عشق و محبت را از انسان بگیرد و نگذارد که به جایگاه اصلی که همان برگشت به سوی ذات خالق هست برسند .

عدم ناباوری و اطمینان به خالق هستی که ریشه در ترس دارد ما را از پذیرفتن واقعیت بازمی‌دارد .اگر خودمان را باور داشته باشیم میدانیم که ما هم جزئی از خالق هستیم . ( ما قطره و او اقیانوس ) با ایمان آوردن به باورها در مقابل خالق تسلیم خواهیم شد .قوانین راهنمایی و رانندگی را همه می‌دانیم که برای حفظ جانمان است آن را قبول داریم ولی از آن‌ها سرپیچی می‌کنیم .می‌دانیم والدین دلسوز و راهنمای خوبی برای ما هستند اما خودخواهی سد راه ما می‌شود برای استفاده از رهنمودهای بزرگ‌ترها و آن‌ها را باور نداریم.این‌ها قوانین ساده زمینی هستند . اگر توانستیم این قوانین ساده را بپذیریم قادر خواهیم بود قوانین الهی نیز پذیرا باشیم که حقیقت محض است و برای رشد و بازگشت به سوی او در اختیار ما قرار داده شده است .کسانی که از دستورات الهی سرپیچی کنند وارد تاریکی‌ها می‌شوند . یعنی که کسانی که نقض فرمان می‌کنند مشرک می‌شوند در واقعیت بخشی از اختیاراتی که خداوند به آن‌ها سپرده را به اهریمن واگذار می‌کنند به نوعی شیطان بر مال و جان آن‌ها شریک می‌شود .

مثال ؛ یک کارخانه‌داری که شریک داشته باشد او به تنهایی نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند اگر سهم شریک او بیشتر از نیم یا 50% باشد کاملاً اختیار را از دست خواهد داد.

در مصرف مواد مخدر این را به خوبی می‌شود مشاهده کرد که شخص کاملاً اختیار را به مواد می‌سپارد و در کلیه مسائل تصمیم‌گیری به عهده مواد می‌باشد , دوستان شخص مصرف‌کننده را مواد تعیین می‌کند همین طور کجا برود و کجا بیاید و چه چیزی در اولویت باشد را مواد تعیین می‌کند و .... در تجربه افراد درمان شده این مسائل به خوبی توضیح داده می‌شود .زمانی که انسان دستورات الهی را نقض می‌کند در واقع با نیروهای اهریمن هم پیمان می‌شود . حال اینجا باید به عقل رجوع کرد و دید چه چیزی را از دست داده و چه چیزی به دست آورده است . او اراده و اختیار خود را می‌فروشد برای رسیدن به لذت اما این لذتی زودگذر است .

هیچ انسانی بدون دریافت چیزی فریب شیطان را نمی‌خورد . « اما کار شیطان فریب است  ». دقیقاً مثل لذت مواد , مواد در باغ سبز نشان می‌دهد اما هرچه به درون این باغ فرو بروی زشت تر و وحشتناک تر می‌شود .

البته جاذبه و قدرت مواد آن قدر زیاد هست که انسان‌ها را گروه‌گروه به درون خود فر ببرد . آیا قدرت بقیه ضد ارزش‌ها کمتر از این است ؟ اگر قدری دقت کنیم خواهیم دید که شاید بیشتر هم باشد .ناگفته نماند در مقابل نیروهای منفی , نیروهای بسیار قوی تر وجود دارد که قدرت آن‌ها چندین برابر است و شخص با شناخت و آگاهی می‌تواند با نیروهای منفی مبارزه کند و در ازای آن روشنایی , امنیت و آزادی به دست آورد .

محبت یکی دیگر از نیروهای مثبت است که خداوند در قلب انسان قرار داده و اگر قلبی سرشار از این موهبت الهی شود می‌تواند بر خیلی از مشکلات زندگی پیروز شود. اگر هم‌سفری به مسافرش محبت و عاطفه داشته باشد زمانی که مسافرش در تاریکی اعتیاد و با مشکلات زیادی درگیر است همراه و همگام او برای خروج از تاریکی تلاش می‌کند و با عشق و محبت خودش مسافرش را به دنیای روشنایی هدایت می‌کند ولی اگر محبت و عشق نباشد او را رها کرده و به دنبال زندگی خود می رود .در اینجا جا دارد از کلیه همسفرانی قدردانی کنم که با عشق و محبت خالصانه و تلاش بی‌وقفه زندگی دوباره‌ای به مسافرانشان هدیه دادند .


آخرین ویرایش: دوشنبه 28 دی 1394 07:02 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic